@TODO: Page Title

Lakowanie

Lakowanie zębów

Kiedy i po co lakować zęby, na czym polega lakowanie, które zęby możemy lakować, czy lakowanie boli?

Na te pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej :)

 

Co to jest lakowanie zębów i które zęby można lakować?

Lakowanie zębów to zabieg polegający na uszczelnieniu naturalnych bruzd znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych, oraz otworów ślepych w siekaczach. Lakowaniu poddaje się zęby całkowicie wyrżnięte i zdrowe (które nie są jeszcze objęte próchnicą). Zabieg lakowania zębów jest całkowicie bezbolesny, dlatego też jest dobrym sposobem na kilka pierwszych wizyt dziecka w gabinecie stomatologicznym.

 

Po co lakujemy zęby?

Zabieg lakowania zębów należy do zabiegów profilaktycznych, jego celem jest zapobieganie próchnicy. Ocenia się, że prawidłowo przeprowadzone lakowanie, w połączeniu z zabiegami higienicznymi, mogą obniżyć ryzyko wystąpienia próchnicy aż o 90 %.

 

 

Kiedy lakować zęby?

Lakować możemy zęby zarówno mleczne jak i stałe. Zęby mleczne możemy lakować u 2-3 latka. Jest o zabieg krótki, bezbolesny i skuteczny. Dodatkowym atutem jest to, że lakowanie pozostawia w świadomości pozytywne skojarzenia za gabinetem stomatologicznym. Mleczne zęby objęte próchnicą bolą tak samo jak stałe, lecz proces rozwoju próchnicy postępuje w nich szybciej. Dlatego zdecydowanie lepiej temu zapobiegać poprzez profilaktykę m.in. właśnie lakowanie. Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat (kiedy wyrżną się pierwsze zęby trzonowe) i kontynuuje się w wieku 10-13 lat (wraz z wyrzynaniem się kolejnych zębów przedtrzonowych i trzonowych).

 

 

Przebieg zabiegu lakowania.

Jeśli ząb jest zdrowy, całkowicie wyrżnięty i posiada bruzdy możemy go zalakować.

  • Pierwszym etapem tego zabiegu jest dokładne oczyszczenie zęba szczoteczką i pastą a następnie spłukanie i osuszenie. Na powierzchnię oczyszczonego i osuszonego zęba nanosimy wytrawiacz (kwas ortofosforowy). Po dokładnym spłukaniu i osuszamy ząb. Lak umieszczamy w bruździe, dokładnie go rozprowadzając. Następnie naświetlamy lampą. Ostatnim etapem jest sprawdzenie przez lekarza stomatologa czy lak nie przeszkadza pacjentowi w zgryzie.

 

 

Zalety lakowania zębów:

  • mniejsze ryzyko pojawienia się próchnicy,
  • lak zatrzymuje rozmnażanie się bakterii w głębokich bruzdach,
  • laki mają gładką powierzchnię, przez co higiena jamy ustnej jest łatwiejsza i skuteczniejsza,
  • zabieg lakowania zębów jest całkowicie bezbolesny,
  • zabieg lakowania można stosować w zębach mlecznych i stałych,
  • zabieg lakowania to zabieg profilaktyczny. Profilaktyka jest najlepszym sposobem zabezpieczenia zębów przed próchnicą.