@TODO: Page Title

Trainery

TRAINERY

Gotowe aparaty ortodontyczne typu trainer zostały opracowane z myślą o korygowaniu złych nawyków czynnościowych i dysfunkcji narządu żucia oraz jednoczesnym leczeniu wad zgryzu.

 

Są dostosowane zarówno do wieku pacjenta (w tym uzębienia mlecznego, mieszanego i stałego) oraz do wady zgryzu jaką posiada (m.in. stłoczenie zębów, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy, wady klasy II i III) lub dysfunkcji i parafunkcji.

 

Jeśli dysfunkcje takie jak oddychanie przez usta, nieprawidłowe połykanie, tłoczenie języka, pozostają nieleczone, mogą wpływać niekorzystnie na prawidłowy rozwój twarzy, co może w przyszłości wymagać kosztownego leczenia ortodontyczno-chirurgicznego. Aparat ortodontyczny typu trainer jest aparatem czynnościowym – wykorzystuje naturalne siły mięśni języka i policzków, wymusza prawidłowe ułożenie szczęki, żuchwy i języka.

 

Eliminuje on złe nawyki i wspomaga prawidłowy rozwój kości i mięśni. Dodatkowo może być wyposażony w elementy, które służą do ćwiczenia mięśni i prawidłowych nawyków np. odpowiednie ułożenie języka (przy pomocy zapory dla języka) i warg (specjalne zderzaki wargowe).

 

Aparaty typu trainer są wykonane z miękkiego i kolorowego silikonu dzięki czemu mali pacjenci chętnie je noszą. Są przeznaczone do codziennego, regularnego noszenia. Należy ich używać kilka godzin w ciągu dnia oraz nocą podczas snu.

 

Przeznaczone są głównie dla dzieci (dostępne są trainery do stosowania już od 2-3 roku życia), ale również dla starszych pacjentów. Często są one także pierwszym etapem leczenia ortodontycznego.

 

 

 

 

Stosowanie aparatów ortodontycznych typu trainer powoduje m.in.:

  • wstępne szeregowanie zębów oraz wspomaganie ich wyrzynania,
  • stymulowanie rozwoju łuków zębowych,
  • reedukacja języka - układanie go przy sklepieniu podniebienia, jak ma to miejsce w leczeniu czynnościowym i logopedycznym,
  • zapobieganie oddychaniu przez usta,
  • stymulację mięśni ust,
  • odzwyczajanie od ssania smoczka lub palca (korekcja parafunkcji),
  • korekcję linii pośrodkowej,
  • ograniczenie nadmiernego wzrostu żuchwy i wspomaganie ekspansji szczęki (klasa III),
  • odblokowanie stawu skroniowo-żuchwowego i żuchwy,
  • zapobieganie zgrzytaniu zębami.

Na zdjęciach poniżej aparat typu trainer dobrany odpowiednio do wady zgryzu pacjenta, jego wieku oraz dysfunkcji jaką posiada (oddychania przez usta).

 

 

Należy pamiętać że kluczowym elementem powodzenia kuracji jest współpraca pacjenta. Jedynie regularne noszenie aparatu pozwala na uzyskanie właściwych rezultatów.