@TODO: Page Title

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej

PROFESJONALNA HIGIENIZACJA JAMY USTNEJ

 

Wielu pacjentów pyta jak oprócz codziennego szczotkowania i nitkowania zębów oraz płukania, mogą zadbać o higienę jamy ustnej. Warto wtedy im wyjaśnić, na czym polega profesjonalna higienizacja jamy ustnej w gabinecie i jak często należy ją przeprowadzać.

Higienizacja jamy ustnej - to profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną, mające na celu dokładne oczyszczenie zębów.

Zabiegi te to skaling, piaskowanie, polishing i fluoryzacja zębów. Każdy z zabiegów wchodzących w skład higienizacji jamy ustnej jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Lekki dyskomfort mogą odczuwać pacjenci u których warstwa osadu lub kamienia nazębnego jest duża. Dlatego tak ważne jest, aby zabiegi higienizacji przeprowadzać systematycznie 1-2 razy w roku (ewentualnie częściej jeśli wymaga tego stan zębów pacjenta).

 

 

  • Skaling to pierwszy zabieg higienizacji jamy ustnej, polegający na usunięciu kamienia nazębnego, który powstał w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Warto uświadomić pacjenta, że jeżeli odłożył się u niego kamień nazębny, niestety nie usunie go sam przez szczotkowanie, lecz za pomocą skalingu ultradźwiękowego w gabinecie stomatologicznym, oraz że nieusuwany kamień nazębny prowadzi do zapalenia dziąseł, a w późniejszych stadiach do parodontozy.

 

  • Piaskowanie to zabieg usuwający osad na zębach, przebarwienia i ewentualne pozostałości kamienia nazębnego. Wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym za pomocą piaskarki, która pod ciśnieniem z odpowiednią ilością wody rozpyla drobny piasek na zębach. Jest to zabieg bezbolesny, dzięki któremu możemy usunąć osad nawet z trudno dostępnych miejsc.

 

  • Polishing to zabieg wykonywany po skalingu i piaskowaniu, polegający na wypolerowaniu wszystkich zębów specjalną pastą o właściwościach oczyszczających i polerujących. Wykonuje się go, aby zminimalizować ryzyko łatwego osadzania się osadu i kamienia nazębnego.

 

  • Fluoryzacja to ostatni etap profesjonalnej higienizacji zębów. Po usunięciu kamienia nazębnego oraz osadu i polishingu na zęby nakładany jest lakier lub żel zawierający fluor. Wzmacnia on szkliwo zębów, które staje się bardziej odporne na działanie bakterii próchnicotwórczych, oraz znosi nadwrażliwość.