@TODO: Page Title

Metody wybielania zębów

Piękny uśmiech o każdej porze dnia

Piękne, białe zęby to marzenie, które coraz łatwiej zrealizować. Do wyboru mamy metody stosowane w domu i w gabinecie stomatologa.

Kolor zębów jest uwarunkowany genetycznie, ale sami też wpływamy na jego barwę.  Przebarwienia mogą być skutkiem m.in. picia kawy, herbaty, czerwonego wina, palenia papierosów. U osób, które w wieku niemowlęcym (lub w życiu płodowym) przebyły  kurację antybiotykami z grupy tetracyklin zęby też mogły ulec  przebarwieniom.

Żeby rozpocząć wybielanie zębów muszą być spełnione następujące warunki: wszystkie zęby muszą być wyleczone, oczyszczone z kamienia nazębnego i osadu ( tydzień przed zabiegiem wybielania), pacjent musi mieć skończone 18lat ( nie wykonuje się zabiegu wybielania kobietom w ciąży!). Podczas wybielania obowiązuje tzw. „ biała dieta” ( zakaz spożywania produktów i napojów barwiących zęby, typu:  marchewka, buraczki, czerwone wino)  oraz może wystąpić nadwrażliwość zębów . Należy pamiętać, że po zabiegu będą wybielone zęby, ale wypełnienia,  korony, implanty się nie wybielą ( 2 tygodnie po zabiegu będzie trzeba wymienić np. wypełnienie).

  • Lampa
    W niektórych gabinetach stosuje się też wybielanie laserowe - po nałożeniu na zęby substancji wybielającej naświetla się je promieniem lasera (przyspiesza to wchłanianie żelu). Zęby wybiela się na jednej wizycie. Po zastosowaniu każdej z metod zęby mogą przez kilka dni  być wrażliwe na zimno i ciepło.
  • Wkładka wybielająca
    Zęby leczone kanałowo z czasem ciemnieją, ale i te można wybielić. Ząb musi być dobrze wyleczony kanałowo. Do jego wnętrza wprowadza się uszczelniający preparat. Następnie wkłada preparat wybielający i przykrywa go opatrunkiem.
  • Pasty wybielające
    Na rynku mamy duży wybór past wybielających, jest to najprostszy sposób wybielania zębów. Należy wybierać pasty z wyższym współczynnikiem RDA. Pasty o dużym RDA, stosujemy maksymalnie miesiąc i następnie robimy minimum miesięczną przerwę.
  • Szyny wybielające
    Stomatolog  robi wycisk, aby przygotować dobrze dopasowane nakładki. W domu napełniamy je specjalnym żelem i używamy według wskazań lekarza. Nakładki zakłada się najczęściej na noc. Zgłaszamy się na kontrolę. Rozjaśnianie trwa około dwóch tygodni.