@TODO: Page Title

Nadwaga u dziecka

Nadwaga u dziecka - ten ciężar może udźwignąć tylko CAŁA rodzina.

 

 Odchudzanie dzieci sprawia specjalistom często dużo większy kłopot niż odchudzanie dorosłych.

Jak ułatwić dziecku uzyskanie korzystnej dla zdrowia masy ciała?

Oto kilka pomocnych rad:

 

  • W odchudzanie dziecka powinna zaangażować się cała rodzina. Takie zaangażowanie oznacza, że zaleceń dietetycznych przestrzegają wszyscy członkowie rodziny. Wyjdzie to wszystkim na dobre, ponieważ redukcję masy ciała u dzieci uzyskuje się przez wprowadzenie racjonalnego odżywiania, a nie przez drastyczne ograniczenia kaloryczności potraw. Kiedy cała rodzina je zdrowo, łatwiej przyjąć to dziecku. Nie czuje się ono napiętnowane, nie pojawia się tak często poczucie niesprawiedliwości, czy krzywdy.
  • Rodzice dbają o to, żeby w domu pojawiały się wyłącznie produkty zdrowe i dobre dla dziecka i reszty rodziny. Jest to ich odpowiedzialność. Trudno wymagać od dziecka, żeby jadło gotowane mięso i warzywa, jeśli reszta rodziny je smażone mięso i frytki.
  •  Warto zadbać o to, żeby cała rodzina uprawiała sport- wspólne spacery, wycieczki rowerowe, jazda na rolkach, basen pomogą zrzucić zbędne kilogramy i staną się dobrą formą wspólnego spędzania czasu. Jeżeli chodzi o stosunek opiekunów do dziecka, to schudnąć pomaga chwalenie, nagradzanie, zauważanie osiągnięć dziecka i to wszystkich polach jego aktywności. Zdecydowanie ważne jest, żeby nie używać słów odchudzanie, dieta, nie nazywać dziecka grubasem, nie porównywać go ze szczuplejszymi kolegami lub z rodzeństwem. Jeśli tak się dzieje, dziecko przeżywa negatywne emocje i bardzo prawdopodobne, że czując się gorsze, brzydsze, będzie sięgało po jedzenie, jako po pocieszenie.
  • W odchudzaniu dzieci jest jedna, ważna zasada: im więcej się o tym mówi, im bardziej naciska się na dziecko, im gorzej się je nazywa, tym większa jest szansa porażki. Dzieci buntują się wtedy, oszukują rodziców, jedzą po kryjomu. To, co zdecydowanie pomaga to zorganizowanie przez rodziców takiego kontekstu, żeby chudnięcie odbywało się niepostrzeżenie i przy okazji zmiany stylu życia całej rodziny. Warto mówić o tym, że jedzenie może być zdrowe bądź niezdrowe zamiast tuczące i niskokaloryczne. Taka zmiana zdejmuje ciężar odchudzania z dziecka i jest też prawdziwa.
  • Kolejną kwestią, która ma znaczenie, jest dostosowanie argumentów do poziomu rozwoju dziecka. Z małym dzieckiem zasadniczo wcale nie rozmawiamy na temat jego wagi, ponieważ nie jest ono w stanie zrozumieć, o co chodzi dorosłym i ma bardzo znikomy wpływ na to, co je. Z dziećmi starszymi w wieku szkolnym oczywiście rozmawiać musimy, ponieważ zwykle dysponują one jakimiś pieniędzmi i kupują w szkole różnego rodzaju produkty spożywcze. Tłumacząc dziecku, że lepiej będzie dla niego kupować zdrowe przekąski pokażmy mu, jakie będzie miało z tego korzyści. Np. będzie czuło się lżej, będzie sprawniejsze na zajęciach WF – to argument szczególnie ważny dla chłopców. Poszukajmy argumentów przemawiających do konkretnego dziecka, nie takich, które przemawiają do nas.
  • Podsumowując, jedynie zmiana nawyków całej rodziny jest w stanie zaowocować trwałą zmianą wagi u dziecka. Podobnie jak dziecko, rodząc się w danej rodzinie nauczyło się jeść tak, że zaowocowało to nadwagą, tak samo żyjąc dalej w tej rodzinie może nabyć zdrowych i korzystnych nawyków żywieniowych.